Oferujemy wsparcie prawne. Masz pytania? Napisz.

Edit Template

Wdrożenia sygnalistów

Wdrożenie sygnalistów – szyte na miarę

Współtwórca kampanii informacyjnej SYGNALIŚCI-INFO – Kancelaria Prawna Graś i Wspólnicy zapewnia kompleksową obsługę i wsparcie Przedsiębiorstw w działaniach podjętych w celu wdrożenia wymaganych ustawą procedur ochrony sygnalistów.

Wdrożenie sygnalistów do przedsiębiorstw

Jak będzie wyglądała nasza współpraca?

Dbamy o to, by wdrożenie procedur ochrony sygnalistów nastąpiło możliwie najszybciej – i uwzględniało uprzednio przyjęte, sprawdzone rozwiązania, w tym również ogólną formułę funkcjonowania Przedsiębiorstwa.

1. Konsultacja wstępna

Omówienie zakresu niezbędnych działań, celem wdrożenia procedury ochrony sygnalistów zgodnie z oczekiwaniami Klienta. Etap ten odbyć się może zarówno w formule spotkania stacjonarnego – jak i zdalnie, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej.

2. Analiza struktury organizacyjnej

Dzięki wnikliwej analizie schematu organizacyjnego Przedsiębiorstwa lub Grupy Przedsiębiorstw w oparciu o dostarczone informacje jesteśmy w stanie zaproponować starannie dobrane rozwiązania – co umożliwi płynne wypełnienie obowiązków narzuconych Ustawą o ochronie sygnalistów, a zarazem pozwoli uniknąć zbędnego przemodelowania dotychczas istniejących struktur i rozwiązań.

3. Stworzenie procedury ochrony sygnalistów

Możliwie najszybciej, a przy tym z zachowaniem wnikliwej staranności gotowi będziemy przedstawić projekt wewnętrznego regulaminu zgłoszeń nieprawidłowości i ochrony sygnalistów wraz z niezbędnymi załącznikami.

4. Konsultacje

Są one wymogiem ustawowym – stanowią niejako formę „konsultacji społecznych” wewnątrz Przedsiębiorstwa. W zależności od tego, czy w przedsiębiorstwie funkcjonują zakładowe organizacje związkowe – konsultacje odbywane są bądź to z nimi, bądź to – w przypadku braku organizacji – z „przedstawicielami osób świadczących pracę na rzecz podmiotu prawnego”.
Osoby te wyłania się w trybie dowolnie przyjętym w danym Przedsiębiorstwie. Konsultacje muszą trwać co najmniej 5 dni – zaś maksymalnie 10 dni. Ustawa nie reguluje szczegółowo przebiegu konsultacji – kluczowy pozostaje sam fakt „wymiany uwag”, co może nastąpić również w ramach wymiany korespondencji mailowej czy też omówienia uwag na spotkaniu roboczym.

Co istotne – Przedsiębiorstwo nie jest zobowiązane do wdrożenia uwag. Ustawa wymaga jedynie umożliwienia wypowiedzenia się przedstawicielom pracowników, zgłoszenia uwag czy zastrzeżeń. Przedsiębiorstwo może zatem dyskrecjonalnie decydować o wprowadzeniu bądź odrzuceniu ewentualnych zmian do projektu procedury zgłoszeń wewnętrznych, proponowanych przez związki zawodowe czy przedstawicieli.

5. Ogłoszenie procedury zgłoszeń wewnętrznych

Ogłoszenie przyjętej procedury następuje w sposób dowolnie przyjęty w danym podmiocie prawnym. Może mieć ono formę wywieszenia na tablicy ogłoszeń w zakładzie pracy, umieszczenia w systemie informatycznym czy też - wysłania korespondencją mailową. Procedura zgłoszeń wewnętrznych wchodzi w życie po upływie siedmiu dni od dnia podania jej do wiadomości osób wykonujących pracę.

Uniknij błędów i nieprawidłowości!

W ramach projektu SYGNALIŚCI info prowadzimy wsparcie prawne i szkolenia skierowane do każdego, kto potrzebuje profesjonalnego wdrożenia w najnowsze aspekty prawne, w szczególności dla dużych firm. Masz wątpliwości dotyczące nowych zasad? Napisz do Nas!

Bartosz Graś

Adwokat - Doradca prawny

O portalu

Portal informacyjny kancelarii prawnej „Graś i Wspólnicy” dotyczący prawnych kwestii związanych z funkcjonowaniem sygnalistów.